Screen Shot 2022 10 27 at 12 06 41 PM

Masteralumni Lisa Enes til prestisjefestivalen Clermont-Ferrand Photo: Regissør og manusforfatter Lisa Enes. Foto: Rasmus Eriksson

Etter at Lisa Enes ble uteksaminert fra Den norske filmskolens tredje masterkull i juni i år har hun blitt latt merke til med kortfilmen "Portør" som hun laget under studiet. "Portør" vant prisen for Beste norske kortfilm under BIFF (Bergen internasjonale filmfestival), skal vises på Minimalen i januar, og ble valgt ut til Nordic Talents pitchekonkurranse i september. Nordisk Film og TV-fond trakk henne frem som en av fire "2022 Nordic Talents to watch".

Film 3 Lisa Enes

"Portør" av Lisa Enes

Hva betyr det for deg å bli tatt ut til Clermont-Ferrand med kortfilmen "Portør"?

-Det betyr utrolig mye å få vist filmen på en så viktig festival. Det oppleves også som en bekreftelse på at tematikken er universell. Dette prosjektet handler jo om et yrke og en gruppe mennesker som alt for sjelden blir sett og lagt merke til, og da er det rørende for meg at filmen når så bredt ut. Det gjør meg også desto mer gira på å fortsette prosjektet i langformat.

I "Portør" skildrer du en ofte usynlig yrkesgruppe lengst ned i sykehushierarkiet. Hva var inngangen din til dette miljøet?

-Jeg har selv jobbet som portør i mange år, så dette er et yrke og et miljø jeg har mye kjennskap til. Jeg har selv følt på usynligheten som preger service-yrker som dette, og som generelt preger ufaglærte yrker. Jeg har følt et behov for å løfte frem de fantastiske menneskene jeg har møtt i arbeidshverdagen.

Jobben har lært meg mye og mine erfaringer fra disse årene i sykehuskorridorene, er bakgrunn for fiksjonsserien som kortfilmen "Portør" er en frittstående pilotepisode av.

Film 1

"Portør" av Lisa Enes

Du utviklet "Portør" under masterstudiet hvor fokus er på på kunstnerisk utforsking på veien mot masterprosjektet, hva betydde dette for prosessen?

-Fokuset masterstudiet har på den kunstneriske utforskningen gjorde at målet med hele prosessen har vært på å prøve og feile, ikke lage et produkt som kan vises frem.

Det at "Portør" nå får et liv som en selvstendig kortfilm, mener jeg skyldes at tilblivelsen har foregått i et trygt rom hvor det var lov til å ta noen sjanser og undersøke noen ting.

Jeg tar med meg noen metoder og samarbeidspartnere som jeg ellers ikke ville ha kunnet utviklet frem under et tradisjonelt forløp. Masterstudiet gav meg rom til å kunne snuble uten å være redd, da konsekvensene kun går utover meg selv. Jeg er veldig takknemlig over å ha tilbrakt tid på et studiet hvor det har vært lov til å gå på trynet.

Det har også vært avgjørende at studiet har vært så tett på bransjen i Oslo. Dette har gjort det mulig med nære arbeidsforhold med aktører i bransjen underveis.

Hvilke tema opptar deg som filmskaper?

-Et tema jeg ofte belyser i mine arbeider, er ulike former for hierarki. Det være seg i nære relasjoner, miljøer eller arbeidsplasser.

Jeg er også opptatt av at vi trenger fortellinger fra en arbeiderklasse som sjeldent representeres i dagens historiefortelling. Å kunne speile oss i mennesker vi faktisk kan kjenne oss igjen i, og som ikke defineres seg selv utifra det de jobber med.

Hvor går veien videre?

-Jeg er i tidlig utvikling med fiksjonsserien "Portør", og en produsent er knyttet til prosjektet. Vi skal fortsette å utvikle prosjektet i året som kommer.

I 2023 skal jeg også i produksjon av en ny kortfilm,"Barselrop", og ferdigstille musikkvideoen "Laks". Så mange gode ting med fine folk i møte!

Porter

"Portør" av Lisa Enes

Hvor går veien videre?

-Jeg er i tidlig utvikling med fiksjonsserien "Portør", og en produsent er knyttet til prosjektet. Vi skal fortsette å utvikle prosjektet i året som kommer.

I 2023 skal jeg også i produksjon av en ny kortfilm,"Barselrop", og ferdigstille musikkvideoen "Laks". Så mange gode ting med fine folk i møte!

Film 3 Lisa Enes

"Portør" av Lisa Enes

Film 1

"Portør" av Lisa Enes

Porter

"Portør" av Lisa Enes


Latest articles

Cinema Synthetica premiere3 2

Cinema Syntetica 2.0: KI-filmpremiere

Vi gjentar suksessen fra høstens KI-konferanse for filmbransjen og presenterer versjon 2.0. av Cinema Synthetica med premiere på Vega Scene 21. mai.

Siri 2021 08 24 072146 ycmw

Gullruten-nominert for beste produksjonsdesign for «Harald & Sonja»

Professor Siri Langdalens arbeid med å gjenskape Harald og Sonjas verden på 60-tallet er anerkjent med nominasjon til Gullrutens fagpris som deles ut 28. april. De to andre nominerte for beste produksjonsdesign, Astrid Astrup og Hallvard Hellem, er begge filmskolealumni.

Avgangsvisning MF Akull42025 forside

Bransjevisning av avgangsprosjekter fra masterkull 4

Mandag 28. april på Cinemateket i Oslo blir det eksamensvisning for tre masterstudenter fra kull 4: Benjamin Mosli, Ida Margrethe Neverdahl og Asne Vaa Greibrokk.

Image002

Midtveisevaluerng for stipendiat Ole Christian Solbakken

På Myrens Verksted 29. april får vi et innblikk i den kunstneriske prosessen manusforfatter Ole Christian Solbakken står i midtveis i stipendiatperioden. Han arbeider med et biografisk drama om broren til Gustav Vigeland, Emanuel Vigeland.

Maria På Sett forfra Foto Sean Fulton

Maria på lydlinjen: “Det er det emosjonelle med lyddesign som driver meg”

Lyddesigner Maria Bardal går andre året på filmskolens bachelor. Hun er en av seks studenter på lydlinjen, som har søknadsfrist 1. mars. Som lyddesigner kan hun få deg til å føle noe annet enn det som ligger i bildet alene når du ser en film.

OPPTAK 2025 IG 3112 PD LYD5

Åpent zoom-møte: Vil du skape verdener?

Produksjonsdesignlinjen har søknadsfrist 1. mars og 12. februar kan du møte produksjonsdesigner Astrid Astrup på zoom. Hun vil gi et innblikk i hvordan hun gjenskapte 80-tallet i serien Lykkeland.