DSC01359

Foto: Sindre Sæbø

Tekst: Publisert 07.09.23

Kronprins Haakon besøkte filmskolens lokaler i Oslo

Kronprins Haakon besøkte masterprogrammets lokaler i Oslo i forbindelse med opptak av en spesialepisode av Redningsskøyta Elias i filmskolens studio.

Kronprins Haakon gjestet Den norske filmskolen på Myrens verksted i går, i forbindelse med en innspilling i filmskolens studio. Det var Expanse, et animasjons- og VFX-studio i Oslo, som sto for produksjonen, hvor kronprinsen deltok i en spesialepisode av redningsskøyta Elias sammen med flere barn. Expanse leide filmskolens studio på grunn av den store grønnskjermen der og gode lydopptaksforhold som var viktig for innspillingen.

Før opptaksdagen startet tok kronprinsen seg tid til å se filmskolens lokaler, hvor vårt masterprogram holder til. Undervisningsleder for masterprogrammet, Frederik Hestvold, tok imot kronprinsen sammen med Elias-produsentene Sigurd Slåttebrekk og Fredrik Fottland, og ga dem en liten introduksjon til skolen. Kronprinsen fikk også hilse på staben på filmskolen.

IMG 4316

Opprigging til opptak med kronprinsen i filmskolens grønnskjerm-studio (14x10x5m). Foto: Sindre Sæabo.

I lokalene har filmskolen, i tillegg til studioet, en blackbox, VR-studio, utstyrslager med kamera, lys og lydutstyr, klippesuiter og lydstudio. Masterstudiet i film og beslektede audiovisuelle kunstformer har opptak annethvert år og neste opptak blir 1. mars 2024.

IMG 4316

Opprigging til opptak med kronprinsen i filmskolens grønnskjerm-studio (14x10x5m). Foto: Sindre Sæabo.


Siste artikler

Studio Gabriel

Filmskulen sitt masterprogram får tre nye spesialiseringar

Vil du videreutvikle deg som kunstnar innan film, tv eller spel? 1. mars er søknadsfristen til Filmskulen sin master. I tillegg til fiksjonsregi, dokumentarregi, manus og visuell design, kan studentane nå også velgje fagspesialiseringane lyddesign, filmmusikkomposisjon eller spelproduksjon.

KI poster

Konferanse: Are we still needed? Kunstig intelligens i filmbransjen 2.0

19. november samles filmbransjen igjen til en høyaktuell heldagskonferanse om kunstig intelligens.

Cinema Synthetica premiere3 2

Cinema Syntetica 2.0: KI-filmpremiere

Vi gjentar suksessen fra høstens KI-konferanse for filmbransjen og presenterer versjon 2.0. av Cinema Synthetica med premiere på Vega Scene 21. mai.

Siri 2021 08 24 072146 ycmw

Gullruten-nominert for beste produksjonsdesign for «Harald & Sonja»

Professor Siri Langdalens arbeid med å gjenskape Harald og Sonjas verden på 60-tallet er anerkjent med nominasjon til Gullrutens fagpris som deles ut 28. april. De to andre nominerte for beste produksjonsdesign, Astrid Astrup og Hallvard Hellem, er begge filmskolealumni.

Avgangsvisning MF Akull42025 forside

Bransjevisning av avgangsprosjekter fra masterkull 4

Mandag 28. april på Cinemateket i Oslo blir det eksamensvisning for tre masterstudenter fra kull 4: Benjamin Mosli, Ida Margrethe Neverdahl og Asne Vaa Greibrokk.

Image002

Midtveisevaluerng for stipendiat Ole Christian Solbakken

På Myrens Verksted 29. april får vi et innblikk i den kunstneriske prosessen manusforfatter Ole Christian Solbakken står i midtveis i stipendiatperioden. Han arbeider med et biografisk drama om broren til Gustav Vigeland, Emanuel Vigeland.